TAM DA ŞİMDİ ZAMANI

TAM DA ŞİMDİ ZAMANI

Bizi herhangi bir konuda harakete geçiren, adım atmamızı sağlayan itici kuvvet, motivasyon kaynağımız  nedir? 

Evimizde, işyerimizde, hayatımızda 

varolan şeylerin bir kısmı bizi mutlu edip tatmin duygusu oluştururken, bir kısmından da rahatsızlık duyarız  ve değiştirmek isteriz. Bazen hemen karar alıp, bu değişikliği hayatımıza geçirirken, bazen de adım atmak çok zor gelir.


Hayatın kendisine baktığımızda değişim kaçınılmazdır ve çoğunlukla değişimin dışında istesek de kalamayız. Herhangi bir konuda hayatımız da ki taşlardan birinin yerini oynatacağımız zaman çok düşünürüz. Başlangıçta sorumluluk almak zor gelir ve istiyorsak kararlı olmak gerekir. “Oyun bittiğinde vezir de asker de aynı kutuya konur” ama size hayatınızı anlamlı yaşadığınızı hissettirecek, iyi ki yapmışım derken, “keşke yapmasaydım”lardan uzak tutacak şeyler neler?


Başlamak için nasıl bir motivasyona ihtiyacımız var?


Mutlaka hepimizin hayatımızda daha önce gerçekleştirdiğimiz başkalarına göre önemli olmasa da bize göre sıfırdan oluşturduğumuz ve sonra da bir parçası olmaktan haz aldığımız anlar olmuştur. Tüm bu gerçekleştirdiğimiz şeylere baktığımızda , kafamızda kalan ama yapamadığımız şeylerden farklı kılan ilk şeyin “başlamak” olduğunu göreceğiz. 


Başlamak önemli bir adımdır ama çoğunlukla yetmez. Sonra bizi yolda tutacak, kararlılıkla bu yolda yürümemizi sağlayacak ve bu hareketi neden istediğimizi net bir şekilde aklımızda tutmamız önemlidir. Tutku olmaksızın, istek ve inanç olmaksızın bu istediğimiz yolda kararlılıkla yürümemiz mümkün değildir.


Yarım kalan işler başlamış ve yarım kalmış ilişkiler gibidir. Bizi sarması ve bizim içinde kendimizi bulmamız önemlidir. Tüm başaranların da 24 saati vardır. Bizim de 24 saatimiz var. Hayatımızın günlük telaşı ve koşturmacası içinde, zaten yapmamız gerekenler arasında kendimize ve istediğimiz plana yer açmak çok kolay olmayabilir. Aynen istediğimiz bir pastayı yapar gibi, önce pastayı yapmayı hedefler, plan yaparız, malzemeleri eksiksiz alır ve zaman yaratıp pişiririz ve sonra da afiyetle yeriz. 

Harakete geçmek, aynı zamanda başarısız olabilme riskine rağmen cesaretle yola çıkıp, sorumluluk alarak, ilk adımı atmaktır. Her zaman seçim yapma özgürlüğüne sahibiz. Başımıza gelenleri değiştiremeyebiliriz, ama başımıza gelenlere karşı alacağımız tavrı ve sergileyeceğimiz duruşu seçme özgürlüğüne her zaman sahibiz. Kararı en son biz veririz. Büyük küçük yapmak istediğimiz pek çok şey olabilir. Hepimiz bu dünyada bir alan kaplıyoruz ve bu dünyada yapmak istediğimiz değişimin kendisi olmadan bir şeyleri değiştirmemiz mümkün değildir. O zaman hadi tam da şimdi ertelemeden, elimizdekileri fırsata çevirerek, planlayarak, kararlılıkla yolumuza devam ederek, hayatımızda gerçekleştirmek istediklerimiz için tam da zamanı.