“Ev Turizmi”Dikkat Çekiyor!

“Ev Turizmi”Dikkat Çekiyor!

Dünyada 95 milyar dolarlık bir sektör haline gelen “ev turizmi” Avrupa’da 60 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmekte.Türkiye’de ise yaklaşık 20 yıldır uygulanmasına rağmen var olan ve yaşanan sıkıntıların hâlen göz ardı edilmekte olması bu sektörün geleceği adına yadsınamaz bir gerçek.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 117.0px Helvetica; color: #cc383b} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'; min-height: 10.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'} span.s1 {letter-spacing: -0.2px}

Bu bağlamda Turizm sektörünün paydaşları Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) geçtiğimiz günlerde Taksim Eresin Otel’de “Ev Turizmi” konulu panel düzenledi. Moderatörlüğünü TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun üstlendiği  panelde konuşmacı olarak;  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Ev Turizmi Komitesi Başkanı Mücella Tarhan, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Genel Sekreteri Levent Erdoğan, Özel Belgeli, Özel Nitelikli Butik Otelciler Birliği (ÖZBİ) Başkanı Ufuk Aslan, Alternatif Konaklama Derneği Başkanı Mehmet Ülkü ve Ev Turizmi Derneği Genel Sekreteri Işıl Karababa katıldı. Böylelikle ilk defa  ev turizmi konusu geniş bir tabanda tartışılırken kayıt dışılık ve kontrolsüzlüğün  yaratacağı  olumsuzluklara dikkat çekildi.      


Panelde ev turizmine  artan talebin    turizme    katkıları    vurgulanırken, yasal mevzuat ve standardizasyon gibi eksikliklerin önemli bir sorun yarattığı   konuşuldu. 

  

Ev turizmi yapan sektör temsilcileri amaçlarının konaklama sektörüne rakip değil, onu tamamlayan bir yapı kurmak olduğunun altını çizdiler. Konuyla ilgili olarak otel ve acente birlikleri temsilcisi ise keyfiliğin ve standartsızlığın sektöre ve ülke ekonomisine verdiğini  zarara dikkat çektiler.


15 MİLYON DOLARLIK BİR PAZAR PAYI

(TÜRSAB) Ev Turizmi Komitesi Başkanı Mücella Tarhan Türkiye’de yaklaşık 1 milyon evin ev turizmi çerçevesinde kiralandığını tahmin ettiklerini söyledi.Bu bağlamda  araştırma yaptıkları Balıkesir ve çevresinde 200 bin civarında evin kiralanmasının  yaklaşık 15 milyon dolarlık bir pazar payıyla ülke ekonomisine verdiği katkılara değinen Tarhan, “Biz Avrupa’dan buraya gelmeyen müşteriyi getirmeye çalışıyoruz. Avrupa’dan gelen misafir zaten gelip otelde kalıyor. Biz pastadan pay


alma çabası içinde değil pastayı büyütme amacındayız. Avrupa’dan gelen misafirin daha rahat hareket etmesini sağlamak istiyoruz. Avrupa’da şehir konaklamalarında ev turizmi geçen yıl yüzde 160 oranında büyüdü. Paris’e 80 milyon kişi gelecekse bunun hepsini otelde konaklatmanız mümkün değil. İstanbul’un da bu seviyelere ulaşması engellenmemelidir” dedi. 


HER ŞEY DAHİL SİSTEMİ SIKINTI YARRATMAYA BAŞLADI

Panelde Alternatif Konaklama Derneği Başkanı Mehmet Ülkü ise   “‘Her şey dahil’ sistemi sıkıntı yaratmaya başladı. Alternatif konaklamada amaç daha nitelikli turisti çekmek. İnternet tüm dünyada hızla büyüdü. İnternetten gideceğiniz sokağa kadar her yeri görebiliyorsunuz. 2009’da 1700 kiralama varken, bu rakam 10 kat büyüyerek 10 binlerin üzerine çıktı.” dedi.


En az talebi ise Rusya’dan aldıklarının altını çizen Ülkü ”Ruslar Türkiye turizminde ikinci sırada olmasına rağmen daha ucuz tatil istedikleri için ev turizmine yönelmiyorlar” derken   mevzuat eksikliğinin neden olduğu   “kayıtdışılık” konusuna da dikkat çekti. 

Kimlik bildirimine tabi olma durumunun gündeme gelmesiyle  “alternatif konaklama sektörü” olarak resmî makamlarda kabul görmüş olduklarının altını çizen  Ülkü,   alandaki vergi kaybının giderilip alternatif konaklamanın turizme kazandırılması konularında çalışmalar yaptıklarını   anlattı.Ülkü bu işi yapacak kişilerin eğitim görmesini, standartların oluşturulmasını ve denetim mekanizması öneminin unutulmamasını   vurguladı.    


OTELDE  KALMAK İSTENMEDİĞİ NOKTADA ALTERNATİF OLUŞTURMAKTA

Diğer yandan  konuyla ilgili   TUROB

 Genel Sekreteri Levent Erdoğan da kıyı bölgeleri ve kentlerdeki ev turizmi arasındaki farklılığa dikkat çekti. Konaklama sektörünün tek başına yeterli olmadığı yerde ev turizminin gerekli de olduğuna değinen Erdoğan,   bazı müşterileri otellerde rahat ettiremediklerini bu noktada ev turizminin  önemli olduğuna dikkat çekti. Erdoğan, “1 hafta 10 günlük konaklamanın otel odasında maliyetli olacağını kabul ediyoruz ama bu işi yapanlar eğer yapmaya devam edeceklerse eşit koşullarda rekabet etmek gerekecek. Tek binada, donanımlı daireler yapabilirsiniz. Onlardan da yangın tertibatı, kimlik kaydı gibi gereksinimlerin yerine getirilmesi istenecek. Konut alanı içinde muvafakat olmadan bunları ticari alan olarak kullanamazsınız. Bu konuda bilgi eksikliğinin olduğunu düşünüyoruz. Biz bu konaklama şeklinin müstakil binalarda apart otel veya rezidans başlığı altında yapılmasına karşı değiliz.Biz otellerde ‘aman müşterinin başına bir şey gelmesin’ diye hareket ederken aynı hassasiyeti bu tip binalarda göstermeniz gerekir. Bu işi yapacaksanız gereken iyileştirmelerin yapılması elzemdir””    şeklinde konuştu. 


KÜLTÜR TURİZMİ ODAKLI SEYAHAT EDENLERİN TALEBİ

Ev Turizmi Derneği Genel Sekreteri Işıl Karababa ise ev turizminin oluşan taleple birlikte kendiliğinden geliştiğine dikkat çekerken, Ev Turizmi Derneğinin 2 günden kısa kiralama yapmadığını, kendi seyahatini düzenleyen turistlerin  kısa süreli ev kiraladıklarını, ev turizminin daha çok kültür turizmi odaklı seyahat edenlerin talebi olduğunun altını cizdi. 


Diğer yandan “Dönem dönem sektöre yönelik ‘yüz kızartıcı suç’ isnatlarında bulunuldu. Ev turizminin güzel ve daha çok tanınması gereken bir model olduğunun bilinmesini istiyoruz. Biz yasal bir alanda faaliyet göstermek için can atıyoruz. Bunun için çaba harcamaya devam edeceğiz. Bu noktada en büyük sorun ise ruhsatlandırma” diyen Karababa   “Yerel yönetimlerin mevzuatlarında böyle bir iş kolu yok. İçişleri Bakanlığının çıkardığı kimlik bildirimi konusu bizim için önemli. Ancak emniyete gittiğimiz zaman ruhsat soruluyor ve biz ruhsat alamıyoruz. Yapılan iş ticaretten ziyade konut fonksiyonu ile bir mekânı kullandırmaktır. Dolayısıyla bu fonksiyonlar altında gerekli izinlerin alınması gerekiyor.”dedi.


Aslında otelden farklı bir hizmet verdiklerini, bu alanın küçük kalması gerektiğini söyleyen Karababa “Yasal mevzuat kapsamında olmak istiyoruz. Kimsenin ekmeğini elinden alabilecek gücümüz ve niyetimiz yok. Ancak bizim ayağımız 35 numara ise bize 38 numara ayakkabı giydirmek de anlamsızdır” diye konuştu.


EV TURİZMİ ASLINDA TURİZMİN BİR RENGİDİR 

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'; min-height: 10.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica} span.s1 {letter-spacing: -0.2px}

Panelde  konuşan ÖZBİ Başkanı Ufuk Aslan da bu konuda sorunun kaynağının mevzuat eksikliği olduğuna dikkat çekti. Aslan “Bu alanda ilk başta bir mevzuat oluşsaydı bu sorunlar olmazdı. Bu işi olumsuz yapanlar da var. Ancak bu tamamı için geçerli değil. Resmî makamlar bu noktada ağır kaldılar. Ev turizmi aslında turizmin bir rengidir. Ancak hep birlikte gri olan bu rengi pembeye çevirmek için çalışmalıyız” dedi.