Gayrimenkulün Harika Çocuğundan Büyük Yenilik...

Gayrimenkulün Harika Çocuğundan Büyük Yenilik...

Türk gayrimenkul sektörü, seçim öncesi gerilimin kabul edilebilir seviyelere düşmesi ile dış politikada ‘işlerin yoluna girmesiyle’ yerli ve yabancıların gözünde yıldızı parlayan bir yatırım sektörü olarak ön plana çıkmaya başladı. Bunun en büyük ispatı ise gayrimenkul satışlarında yükseliş eğilimi.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 71.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'; min-height: 10.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 10.0px 'Swis721 BlkCn BT'} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: center; font: 11.0px Helvetica; color: #6aa5bb} p.p6 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica} span.s1 {letter-spacing: -0.2px} span.s2 {letter-spacing: -0.3px}


Gayrimenkul gelişme beklentilerinde, Türkiye’nin en popüler şehri olan İstanbul yerini korurken, bazı Anadolu şehirlerindeki beklenti artışı umutları yeşertti. 


Hâl böyle olunca Anadolu’ya yönelen gayrimenkul patronları, bu kentlerde birçok önemli işe imza atarak Türk ekonomisine kan pompalamaya başladı. Sonuç olarak, önceden pek de rağbet görmeyen kentlerde gayrimenkul pazarları oluşurken, bu olumlu tablo girişimcilere de ilham vermeye başladı. 


Bu girişimciler arasında öyle bir isim var ki; yaratıcı bakış açısıyla sektörün büyük oyuncularına kafa tutuyor. Tamamen kendi geliştirdiği ‘kâr garantili gayrimenkul yatırımı modeli’ ile sektöre farklı bir bakış açısı getiren Ali Hakan Karahalil, yatırımcıya iki yılda en az yüzde iki yüz kârın sözünü veriyor. Eğer olur da yatırımcı zarar ederse, gayrimenkulü satın aldığı tarihten itibaren yasal faiziyle birlikte parayı geri ödemeyi taahhüt eden Karahalil, bu sayede çekingen yatırımcıyı kazanmayı hedeflediğini belirtiyor. 


AHK Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Hakan Karahalil ile Çankaya Yıldız’daki Genel Müdürlük binasında görüştük. Sabahın sekizinde işine başlayan, günde 18 saatten fazla çalışan Karahalil, âdeta toprakla yatıp, toprakla kalkıyor. 


İş dünyasında ‘gayrimenkul sektörünün harika çocuğu’ olarak anılan genç girişimci Ali Hakan Karahalil, Türkiye’nin en saygın iş, ekonomi ve politika yayınlarından Ekonometri dergisine konuştu. Karahalil’in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle: 

Kar garantili gayrimenkul yatırımı tam olarak nedir?

Faaliyet göstermiş olduğumuz sektörde tabuları yıkarak onlarla daima karşılıklı güven esasına dayalı ilişkiler geliştiriyoruz. Ağırlıklı olarak Ankara, Adana ve Bursa başta olmak üzere tüm yurtta çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak Ankara, Adana ve Bursa başta olmak, tüm yurtta çalışıyoruz. Sattığımız arsaların en az iki yıl içerisinde müşterimize prim sağlayacağı taahhüdünü veriyoruz. Eğer öngördüğümüz süre içerisinde müşterimiz vaat etmiş olduğumuz geri dönüşümü alamazsa; iki yıl önce ödemiş olduğu arsa bedeline yasal faizlerini de ekleyerek, müşterimize geri ödüyoruz.

 

Sizi en çok heyecanlandıran bölge neresi?

Ankara Eskişehir yolu arasında Temelli mevkii. Bu bölgede Başkent Organize Sanayi Bölgesi var. Türkiye’nin en büyük fabrikaları, üretim tesislerini oraya taşıyor. Trafik ve ulaşım açısından son derece rahat olduğundan yakın geleceğin cazibe merkezleri arasında gösteriliyor. Bu bölgede ciddi miktarda arazilerim var. Dolayısıyla bu bölge beni inanılmaz heyecanlandırıyor. 


İş hayatında en çok nelerden ilham alıyorsunuz?

ş hayatı son derece geniş bir alan. Lakin ben gayrimenkul sektöründe olduğum için çorak topraktan, düz ovadan, tarladan; açıkçası kuş uçmaz kervan geçmez yerlerden ilham alıyorum. Normal bir vatandaşın arazi deyip geçtiği yerlerin geleceğini görüyorum. Gördüklerime göre de yatırımcılarıma bir gelecek çiziyorum. Bununla beraber, siyaset dünyasını ve yerel yönetimleri çok yakından değerlendiririm. Zira siyasetçilerin projelerinden inanılmaz ilham alıyorum. Çünkü hayal gücümü çalıştırıyor. Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde, herhangi bir siyasi partinin herhangi bir projesini duyduğumda; bu projeyi elimde bulunan arsalara nasıl uyarlayabilirim ya da bu projeler etrafında sahip olduğum arsaları, yatırımcıların lehine nasıl çevirebilirim diye düşünüyorum.  


“Profesyonel Hayalperestİm”

Biraz hayalperestsiniz yani...

Kimsenin yerini dahi bilmediği, lakin yakın gelecekte önemli bir merkez olacak bir arazi düşünün. Orayı almak istersiniz ama haberiniz olmadığı için alamazsınız. Zira tüm parseller satılmıştır. Oysa araziyi 5 sene önce almış olsaydınız, şuan çoktan kar elde etmeye başlamış olurdunuz. İşte ben yatırımcıya 5 sene sonra kar getirecek, henüz gelişmemiş yerleri satıyorum. Bunu yapmak için de somut veriler ışığında, gerçekçi hayaller kuruyorum. Aslına bakarsanız profesyonel hayalperestim desem yanlış olmaz. 


Bir Ankara firması olarak ulusal çapta çalışıyorsunuz. Ankara’ya bakınca ne görüyorsunuz?

Ankara, Türkiye’nin en hızlı gelişen şehirlerinden biri. Bu da yeni projeler, yeni yapılar ve yeni tesisler demek. Size şaşıracağınız bir şey söyleyeyim. Kent merkezinde kaliteli bir yapıya müsait imarlı arsa kalmadığını biliyor musunuz? Kent merkezi doldu. Ancak artan nüfus yeni alanlar istiyor. Bu da kenti büyümeye doğru itiyor. Büyümek demek inşaat demek. İnşaatın ihtiyacı arsa. İşte bu döngü de bizlere ‘yeni sahalar’ olarak yansıyor.


Seçİm Bİttİ, Mesaİ Başladı

Yerel seçimlerin gayrimenkul sektörüne etkisini değerlendiren AHK Şirketler Grubu Başkanı Ali Hakan Karahalil, “Faizler yeniden düşüşe geçer, ertelenen talep alıma dönüşür. Bu durum gayrimenkul sektörünü büyütür” ifadesini kullanıyor. İstikrarın devamlılığının ekonomiye anında yansıyacağını belirten Ali Hakan Karahalil, “İlk etki faizlerde görülecektir. Kısa ve orta vadede faizler düşüşe geçecektir. Faizlerin düşmesiyle birlikte piyasada ertelenen gayrimenkul talebi alıma dönüşür. Bu durumda emlak sektöründe yeniden bir hareketlenme ve büyüme başlar” ifadesini kullanıyor.


Gayrimenkul sektörü açısından oldukça keskin bir dönemeç olan seçim bitti. Sektörün kendini seçim sonrasına bağladığını da çok iyi biliyoruz. Peki sizce ilerleyen dönemde ne olacak?

Özellikle gayrimenkul ve inşaat sektöründeki girişimcilerin Türkiye’nin alışagelmiş parametrelerine uygun davranmalarını öneririm. Çünkü Türkiye’de seçim bitmez. Önce yerel seçimler vardı, ha geldi, ha gelecek derken çoktan bitti. Herkes işinin gücünün başına geçti. Lakin yakında cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu sefer onun yankıları başlayacak. Onun ardından da erken seçim tartışmaları baş gösterecek. Dolayısıyla bizim ülkemizde seçim bitmez. 


Ne gibi somut gelişmeler bekliyorsunuz?

İlk etki faizlere yansır. Kısa ve orta vadede faizler hızla düşüşe geçer. Faizlerin düşmesiyle birlikte piyasada ertelenen gayrimenkul talebi, alıma dönüşür. Bu durumda emlak sektöründe yeniden bir hareketlenme ve büyüme başlar.  


Özellikle gelişmesini beklediğiniz gayrimenkul bağlantılı kalemler hangileri?

Gayrimenkul, ona bağlı tüm ürünlerin kaynağı. Arsa iyi olduktan sonra konut da yapsanız tutar, iş yeri de yapsanız tutar. Dolayısıyla ben yatırımcılara konut yapımına uygun arazi toplamalarını öneriyorum. Zira yurt genelinde Nisan ayında 100 bine yakın konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 6 arttı. Bu da yatırımın konut bazlı ilerlediğinin göstergesi. Sadece İstanbul’da 20 bin civarı, Ankara’da ise 13 bine yakın konut alıcılarıyla buluştu. 


Kentsel Soruna da 

Çözüm Buluyorum

Gayrimenkul sektörünün temel sorunlarından biri de kentleşme… Gayrimenkul sektörünün başarılı ismi AHK Gayrimenkıl Şirketler Grubu Başkanı Ali Hakan Karahalil,  hızlı ve plansız kentleşmeden kaynaklanan sorunların kısa bir değerlendirmesini yaptı.


Türkiye’de kentsel konut sorunu var mı?

Olmaz mı? Tabii ki var. En çok sorun yaşadığımız konulardan biri de bu. Günümüzde kentleşmenin hızla artmasına paralel olarak kentlerde barınma gereksinimleri de artıyor.  Bunun sonucunda da barınma gereksinimlerini karşılayacak konutlara ihtiyaç duyuluyor. İşte biz, tam da bu nokta da devreye giriyoruz. Kentlerdeki konut yapımına uygun arazileri görüp yatırımcılara öneriyorum. 

 

Bu sorun neden kaynaklanıyor tam olarak?

Plansız ve hızlı kentleşmeden kaynaklanıyor. Sanayileşme merkez kentlerde olduğu için, merkez kentler hâliyle iç göç alıyor. Göçle beraber insanlar konuta ihtiyaç duyuyor. Bu da hızlı ve plansız kentleşmeye yol açıyor.


Bu büyük bir sorun. Bunun çözümüne yönelik neler yapılabilir?

Bir kentte nitelikli arazi bulmak zor. Bu noktada kıt kaynakları doğru kullanmak gerekiyor. Gayrimenkul sektörünün kıt kaynağı ise toprak.  Ben de arazilerin geleceğini önceden görerek nitelikli arazileri doğru projelerle değerlendiriyorum. Bir anlamda, bu noktada kentsel soruna da çözüm buluyorum.