Türkiye Sağlık Turizmi ile Dikkat Çekiyor

Türkiye Sağlık Turizmi ile Dikkat Çekiyor

Ülkemizin gerek coğrafi konumu, gerek doğal güzelliği ve gerek iklimi ile gerçek bir turizm cenneti olması turistlerin tercihlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Her ne kadar biz ülke olarak gelen turist sayısını yeterli bulmasak da ülkemize gelen her turist her zaman ülkemize bırakılan bol döviz ve ekonomide canlılık, verimlilik demek olmuştur.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px 'Swis721 Cn BT'}

Ülkemizin gerek coğrafi konumu,  gerek doğal güzelliği ve gerek iklimi ile gerçek bir turizm cenneti olması turistlerin tercihlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Her ne kadar biz ülke olarak gelen turist sayısını yeterli bulmasak da ülkemize gelen her turist her zaman ülkemize bırakılan bol döviz ve ekonomide canlılık, verimlilik demek olmuştur.


Son dönemlerde turistler bir başka kazanımı daha fark ederek ülkemize gelmeye başladılar. Artık turistler sağlık için de geliyorlar ülkemize, sadece bilinen tatil etkinlikleri için değil. Yüzümüzü güldüren bu tercihlerde estetik, medikal ve sağlık turizmi dikkat çekiyor. Her ne kadar yurttaşımız, sağlıklarını Türkiye’de değil yurt dışında kazanmaya çalışsalar da ülkemize sağlıklarını kazanmak için gelen yabancılar gün geçtikçe artış göstermekte. Önce   Arap ülkelerinden gelenlerin başlattıkları  sağlık turizmi tercihini daha sonra  başka ülkelerden de hastalar  gelerek daha kapsamlı bir çeşitliliğe doğru geliştirdiler. 2011’de ülkemize gelen yabancı hasta sayısı ortalama 180 bin civarındayken 2012’de bu sayı artarak 270 bine dolayına yükseldi. 2013’te ise 300 bin yabancı hasta Türkiye ye  gelerek ülkemizde şifa aradılar.    


NEDEN TÜRKİYE


Bir zamanlar Türkiye’nin tercih edilme nedenleri arasında sadece tatil ücret ve fiyatlarının uygun oluşu gösterilmekteydi. Ancak bugün gelinen noktada bu tercihin daha başka nedenleri de dikkat çekmekte. Yabancı hastaların Türkiye’yi tercih etmelerinin çeşitli nedenleri var. Türkiye’deki hastanelerin standartlarının yükselip uluslararası akreditasyon alan kurum sayısının artması önemli etkenler arasındadır.  


Diğer ülkelere göre Türkiye’nin  Orta Doğu, Avrupa, Balkanlar ve Afrika’nın ortasında yer alan coğrafi konumu da önemli bir ayrıcalık oluşturmakta. Ülkemiz, ulaşım kolaylığına ek olarak  başarılı hekim ve sağlık personeli, yüksek sağlık teknolojisi, vizesiz(62 ülke) seyahat imkânı ile sağlık turizminde    aranan bir yer hâline geliyor. En önemlisi de ülkemize gelenler, başarılı tedavilerinin yanı sıra güzel bir tatil yapma şansına da sahip olabiliyorlar. Bu olumlu gelişmelerin yanı sıra  tedaviden   memnun kalan hastaların ülkelerine döndüklerindeki pozitif anlatımları da  tercihte önemli  etken oluyor. Diğer yandan Türkiye’nin sağlık turizminin yanı sıra kozmetik alanında  da tercih edilmesi dikkatleri üzerine çekiyor. Elbette bu tercihlerde kozmetik uygulamaların ve estetik operasyonların Avrupa’dan% 50 ye yakın daha ucuz olması da önemli bir etken.               


Öte yandan İstanbul başta olmak üzere Kocaeli, Antalya ve Ankara’daki hastaneler, sağlık turizmi yönünden yoğun olarak tercih edilen merkezler olmakta. Diğer yandan İstanbul ve Antalya’ya direkt uluslararası uçuşların olması, bu illeri acil hastaların tercihleri bakımından öne çıkarıyor. 


EKONOMİYE KATKISI 

 

Diğer yandan Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 10’ncu Kalkınma Planı’nda 2018 yılı için 750 bin medikal turistin geleceği öngörülmekte. Bunun sonucunda da 5,6 milyar dolar gelir elde edileceği tahmin edilmekte. Eldeki verilere göre tatile gelen her turist 650 dolar bırakırken, sağlık turizmi alanında bu miktar, kişi başına 15 bin doları buluyor. Bugün 50’ye yakın sağlık kuruluşumuz uluslararası akreditasyona sahiptir. Yabancı hastaların yüzde 27,4’ü Joint Commission International (JCI) tarafından akredite edilmiş olan hastanelere, yüzde 72,6’sı ise akredite olmayan hastanelere başvurmuştur. Başka bir deyişle, dört yabancı hastadan birinin akredite hastaneleri tercih ettiği söylenebilir.”


HANGİ TEDAVİ ALANLARI TERCİH EDİLİYOR


Kulak burun boğaz,  göz, diş, ortopedi, plastik cerrahi, kardiyoloji, genel cerrahi, onkoloji ve beyin alanlarındaki tedavilerde ülkemiz tercih edilmekte.    


Gelen turistlerin tercihleri arasında estetik,  önemli bir yer tutmakta. Estetik tercihlerinde   burun, meme, yüz , göz kapağı, karın  estetiğinin yanı sıra saç nakli operasyonları  önemli bir yer tutuyor. Hatta saç ekimi konusundaki başarısı ile Türkiye, dünyada 8. sırada yer alırken  popo kaldırma operasyonunda ise dünyada 6. sırada yer almaktadır.


p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 101.5px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'; min-height: 10.0px} span.s1 {letter-spacing: -0.2px}

Estetik tedavilerinde yabancı ülkelerin tercih edilmesindeki önemli nedenlerden biri de yapılan işlemin gizli kalmasının önemsenmesi ve ameliyat izlerinin tamamen kaybolduğu nekahet döneminin gözlerden uzakta geçirilmek istenmesidir. En son ünlü ABD’li oyuncu Bai Ling ülkemizde göğüs operasyonu geçirdi. Bu bağlamda ülkemize ünlü kişilerin gelmesi   dünyada tatil turizmi kadar sağlık turizminin de dikkat çekeceğini göstermekte.