Hisse Seçiminde Kritik Dönem

Hisse Seçiminde Kritik Dönem

İçerde seçimlerin olduğu, ABD’de ise faiz artırımı beklentilerin yükseldiği dönemde piyasadaki dalgalanmadan korunmak için perakende, çimento ve havacılık sektörleri tercih edilebilir.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 12.0px; font: 78.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 12.0px; font: 10.5px Garamond} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 12.0px; font: 10.5px Garamond; min-height: 12.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica} span.s1 {letter-spacing: -0.2px}

A

yıların hakimiyetinde geçen 2014 yılının ardından 2015 oldukça volatil geçiyor. Bir tarafta ABD faiz artırımı bir tarafta ECB parasal genişlemesi, Çin büyümesinin yavaşlaması ve parasal genişleme sinyalleri, resesyondan çıkan ancak henüz sürdürebilir olduğunu düşünmediğimiz Japonya ve tabiki TCMB ve faiz indirimi.


Yıla enflasyonda yüzde 1’e yakın düşüşle başlayan Türkiye’de faiz indirimi gündemin 1. maddesi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Zeybekçi’nin faiz indirim beklentileri ve Başçı’nın faiz indirim sürecine girildiğini açıklaması kurda 2.5140 zirvesini görmemize neden oldu. Erdem Başçı, enflasyon raporu sonrası yüzde 1 düşüş görmemiz durumunda 4 şubat’ta toplanıp faiz indiririz açıklamalarının böyle bir sonuç doğuracağını tahmin etmemişti. Nitekim açıklanan enflasyon sonrası PPK’nın 24 Şubat’ta yapılacağını açıkladı. Kasım ayı işsizliğinin beklentiden yüksek gelmesi faiz indirimi konusunda baskıları artırabilir. 24 Şubat’taki PPK’dan 50-75 baz puan arası bir indirim gelebilir. 


Borsa’da BİZİ Neler Beklİyor?

Siyasi tarafta yapılan açıklamalar ve kurdaki artış bankacılık endeksi başta olmak üzere endekste yüzde 10 değer kaybetmemize neden oldu. 2015 yılında volatilitenin oldukça yüksek olacağını ve endeskte sert hareketler görebileceğimizi söylemeliyiz. Ana trendleri takip etmemiz panik satışlarına ayak uydurmamamız gerekiyor. 72 bin-91 bin yükselişinin destek bölgesi olan 83 bin-83 bin 500 seviyesinden dönen endekste 61 bin’den başlayan orta vade destek seviyesi ise 80 bin bölgesinde. Enflasyonun düştüğü, ekonominin toparlandığı ve faizlerin indiği bir ortamda endekste 90 bin seviyesinin üzerine tekrar geçmemiz durumunda 98 bini görebiliriz. Kurdaki yükselişe engel olunamaz ise ve 80 bin bölgesi kırılır ise 75 bin seviyesine geri çekilebiliriz. Kurdaki yükselişin dış borç stoğumuzu artırdığını ve ilerleyen dönemde taşları yerinden oynatabileceğini söyleyebiliriz.


Hangİ Sektörden HİSSE Almalıyız?

Kurda yükselişin olduğu ve petrol, altın gibi enstrümanların fiyatlarının yakından takip edildiği dönemlerde hisse seçerken, bu fiyatlardan olumlu etkilebilecek hisselerin bulunması ile düşüşlerde de getiri elde edilebileceğini söyleyebiliriz. Örneğin petrol fiyatlarındaki düşüş havacılık ve ulaşım sektöründe maliyetleri düşürdüğünden tercih edilebilir.


İçerde seçimlerin olduğu, ABD’de ise faiz artırımı beklentilerin yükseldiği dönemde piyasadaki  dalgalanmadan korunmak için perakende, çimento ve havacılık sektörleri tercih edilebilir. Ayrıca Mevsimsellik  etkisinde dolayı ilkbahar aylarında gübre sektöründe faaliyet gösteren şirketlerden iyi getiri elde edilebilir. 


İncelemeye Çimento sektöründen başlayalım, dünyada çimento üretiminde 5. olan Türkiye’de büyümenin inşaat sektörüne dayalı olduğunu biliyoruz. Çimento tüketiminde ise 7. Sıradayız.  Ülkemizde yapılan Üçüncü köprü, Üçüncü havaalanı ,Kentsel dönüşüm, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kanal İstanbul Projesi çimento talebini desteklemeye devam ediyor. Yapılan projelerin etkisiyle çimento sektörünün 2015 yılında tam kapasiteyle çalışmasını bekliyorum. 2014 yılı Ocak-Ekim döneminde iç satışlar %3.36 artmış, dış satışlar ise %25.79 gerilemiştir. Sektörde son dönemde gözlenen ihracat yavaşlamasının 2015 yılında da devam edebilir. Ancakyurt içindek projelerin ön plana çıkması ile sektörün iç talebe dayalı bir büyüme göstermesini bekliyorum. Türkiye’de çimento sektöründe üretimin en fazla olduğu bölge Marmara’dır. Marmara Bölgesi’nde ağırlıklı olarak faaliyet gösteren çimento şirketleri Akçansa, Aslan Çimento, Bolu Çimento Nuh Çimento’dur. . Adana, ve Bolu çimento net kar marjı ve özvarlık karlılığı sektör ortalamasının üzerinde seyretmekte. Aynı  zamanda bu hisselerin F/K ve PD/DD rasyoları da sektör ortalamasının  altında kalmakta.

Gelelim Havacılık sektörüne, petrol fiyatlarının düşmesiyle ön plana çıkan şirketler şüphesiz Pegasus ve Türk hava yolları oldu. Bunu  haricinde ulaşım sektöründeki reysaş , tav holding, çelebi gibi şirketler benzin fiyatlarındaki düşüşten olumlu etkilecektir. Bu şirketler içinde özellikle Türk Hava Yollarının üzerinde durulması gerekiyor. Hava yolu şirketlerinin yüzde 40’a yakınının akaryakıt giderleri olduğu göz önüne alındığında şirketin kar marjlarında artış olacağını söyleyebiliriz. THY petrol ihtiyacının yüzde 39’unu, Pegasus ise yüzde 46’sını hedge yapmış durumda. Türk Hava Yolları kısa vadede  Pegasus’a oranla daha fazla tercih edilmeli.  Pegasus, petroldeki düşüşten gecikmeli faydalanacaktır. THY, düşük hedge stratejisi nedeniyle yakıt avantajının pozitif etkilerini Pegasus’a göre daha erken görecek.

 Ve son olarak Perakende sektörü, ekonomik durgunluk ve düşen perakende satışlar ile gelirleri düşse de Migros, Bim, Bizim Toptan piyasadaki düşüşlerde defansif hisse olabiliyorlar. Coca- Cola ve Anadolu Efes’te bu listeye girebilir. Dünyanın en büyük 250 perakende şirketi arasında 151. Sırada yer alan Bim özellikle dikkat çekiyor. 2012 yılında 9.9 milyon TL gelir elde eden şirket, bu rakamı 2013 yılında 11.8 milyona çıkardı. Migros ise 2013 yılında 7 .1 milyon TL gelirle oldukça iyi durumda. 2014 yılında Şok’un işlettiği 196 mağazanın franchise haklarını 30 milyon TL karşılığında satın alan Bizim toptan, yeni açıkladığı franchise modelinin büyümeye katkıda bulunmasını bekliyor. 


Zor bir yıl bizi bekliyor. Dolar cinsinde geliri olan ihracat yapan firmalara yatırım yapılmalı, döviz borcu olan şirketlerden uzak durulması tavsiye ediyoruz. 2015 yılının ilk yarısında seçim öncesi yükselişlerin görülmesini beklemekle birlikte, 2. Yarıda ABD’den gelecek faiz artışı ile kurda sert yükselişler görebiliriz. Boğaların galibiyetiyle sonuçlanan 2014 yılının aksine  2015’te maç ortada,  Ayılar oyunun üstünlüğünü her an ele geçirebilir.