Soyadı Kültür Olan Lüleburgaz’da Başkan Halebak

Soyadı Kültür Olan Lüleburgaz’da Başkan Halebak

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, kent için geliştirdiği kültür sanat projeleriyle ayakta alkışlanıyor. 2 defa 12 Yıldız Şehir Ödülü olan kent, dünya başkentlerini dahi kıskandırıyor.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 40.0px 'Times New Roman'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'; min-height: 10.0px} span.s1 {letter-spacing: -0.1px}

Türkiye’nin en saygın politika ve iş dünyası yayınlarından Ekonometri Dergisine konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, kelimenin tam anlamıyla bir Lüleburgaz aşığı. Lüleburgaz’ın alanında ‘marka kent’ olabilmesi için var gücüyle çalışan Halebak, bu bağlamda hayata geçirdiği ‘çılgın projeler’ ile adeta parmak ısırtıyor. 


Her şeyin sevgiyle başladığı, ekonomik ve sosyal beklentilerin karşılandığı, bireylerin kendilerini geliştirdiği, havası, doğası ve temizliğiyle yaşamaktan mutlu olacakları, soyadı kültür olan bir Lüleburgaz yaratmak istediklerini belirten Başkan Halebak, bu hedeflerini gerçekleştirmenin büyük gururunu yaşıyor. 


KÜLTÜR&SANAT REKORU

Zira Lüleburgaz kültürel manada çevresinden, hatta birçok kentten oldukça farklı. Yılda 250 kültür sanat etkinliğinin gerçekleştiği Lüleburgaz’da, özellikle güzel sanatlar alanında uluslararası festivaller düzenleniyor. Bu noktada Lüleburgaz Belediye Başkanı Halebak’ın demokrasi tanımını da aktarmadan geçmek doğru olmaz. 


DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ

‘Demokrasi insanlığın yarattığı en önemli kültürel aktivitedir’ ifadesini kullanan Emin Halebak, böylelikle Lüleburgaz’ın yönetim sırrını da Ekonometri Dergisi okurları ile paylaşmış oluyor. Halebak şöyle devam ediyor: 

“Biz Lüleburgaz’da demokrasinin, tüm ayaklarıyla yaşamasını arzu ediyoruz ve onu hayata geçirmek için mücadele sarf ediyoruz. O nedenle Lüleburgaz’da herkesin her konuda söz hakkı var. 1 Mayıs İşçi Bayramı yürüyüşü Lüleburgaz’da düzenlendi. Siyasi partilerin toplantıları Lüleburgaz’da düzenleniyor. Sendikalar, sivil toplum örgütleri bütün toplantılarını Lüleburgaz’da yapıyor. Paneller Lüleburgaz’da oluyor. Çünkü burada son derece demokratik bir ortam var.” 


MERKEZDE KADIN VAR

 Halebak röportajını şöyle sürdürüyor: “Demokratik ortamın doğal bir sonucu olarak, kadınlarımız da hayatın her alanında ön plandalar. Sivil toplum yöneticisi oluyorlar. Lüleburgaz Belediye Meclisi’nde Türkiye ortalamasının 6 katı kadar bayan meclis üyesi var. Yine meclis komisyonumuzda görev alan 7 kişiden 4’ü kadın.”


p.p1 {margin: 5.0px 0.0px 5.0px 0.0px; text-align: center; line-height: 15.0px; font: 11.0px 'Times New Roman'; color: #de7536}

‘’Avrupa’da ve dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bu proje ile belediye kapınızın içine kadar geldi. Bu proje bir meydan okuma projesidir. 21. yüzyıl “Bilgi ve Teknoloji Çağı” ve tüm gelecek bu temel üzerinde planlanıyor, kuruluyor. Bu temeller üzerinde yapılanan “Akıllı Şehirler Konsepti” ile geleceğin kentleri şekilleniyor. 


12 YILDIZLI ŞEHİR

Lüleburgaz Belediyesi,  demokrasinin tüm alanlarını kent ve kentli için yaşatan bir belediye.  O nedenle Avrupa Konseyi’nin Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri kutlamalarında 2 defa 12 yıldız şehir ödülü almayı başarmış. 


PERFORMANS ÖLÇÜMÜ

Lüleburgaz öyle bir kent ki, ilçe belediyesi olmasına rağmen çok sayıda büyükşehir belediyesi ile yarışabilecek kapasitede. Farklı kategorilerde çok sayıda prestijli ödülü müzesine götüren Lüleburgaz, performans ölçüm anketinde büyük bir başarıya da imza atmış. 2011 ve 2012 yılları arasında ulusal alanda yapılan bir belediye performans ölçüm çalışmasında 2011 ve 2012 yıllarında ‘En Etkin Belediye’ seçilen Lüleburgaz, bu alanda yerel yönetim tarihine geçmiş bir belediye... 

 

“LÜLEBURGAZ ÖTEKİ DÜNYA GİBİDİR, GELEN GİTMEZ”

Ekonometri Dergisi’ne verdiği röportajda Lüleburgaz’ı anlatan Başkan Emin Halebak’ın kent tarifi hakikaten ilgi çekici. “Lüleburgaz öteki dünya gibidir, gelen gitmez” diyen Halebak röportajına şöyle devam ediyor: 


p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'; min-height: 10.0px} span.s1 {letter-spacing: -0.1px}

“Lüleburgaz’ın çok sayıda cazibesi var. Herşeyden önce halkı son derece hoşgörülü. Lüleburgazlılar kendilerini çok rahat ifade eder. Yeme içme turizmi açısından da en önemli değerimiz olağanüstü güzel bir etimiz ve peynirimiz var. Yoğurdumuz da dillere destan...” 


p.p1 {margin: 5.0px 0.0px 5.0px 0.0px; text-align: center; line-height: 15.0px; font: 11.0px 'Times New Roman'; color: #de7536}