İŞ YAPTIRMAK KOLAY DEĞİL

İŞ YAPTIRMAK KOLAY DEĞİL

İş yaptırmak kolay değildir. Yöneticilik yapanlar bunu çok iyi bilir. Yanında işçi çalıştıran insan, iş yaptırmanın deveye hendek atlatmak kadar zor olduğunu kısa sürede anlar.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 40.0px 'Times New Roman'; color: #962225} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'; min-height: 10.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'; color: #962225} span.s1 {letter-spacing: -0.1px}

B

ir kişiye istediğiniz işi yaptırmanın yolu nedir? Hiç düşündünüz mü? 


Bir kişiye bir işi nasıl yaptırırsınız? Ona para vererek mi? 

“Bu işi hafta sonuna kadar bitirirsen sana fazladan 200 TL vereceğim”  

Ona bir menfaat sağlayarak mı?

“Bu müşteriye şu satışı yapabilirsen sana bir hafta izin vereceğim” diyerek mi?

Yoksa  ona yalvararak mı?

“Ne olur, Allah aşkına yap şu işi. Sana yalvarıyorum. Şu işi doğru dürüst yap, gözünü seveyim”

Bir kişiye bir işi yaptırabilmek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, kullandığınız yöntemin içinde “3T”den herhangi biri varsa başarılı olursunuz.  


3T METODU 

TELKİN, TAHRİK, TEHDİT


Bir işi yaptırmak için yöneticiler çoğunlukla üç yöntemden birini uygular.


Telkin Yöntemi, Tahrik Yöntemi, Tehdit Yöntemi;Telkin, bir duyguyu, bir düşünceyi aşılamaktır. Bir işin yapılması için bunu yapacak kişiyi bu işi yapması gerektiğine inandırmaktır.


Tahrik, yola çıkartma, hareket ettirme, kımıldatmaktır. Bir işin bir davranışın bir sonucun oluşması için bunu yapacak kişiyi kışkırtmaktır.


Tehdit, sonradan verilecek bir ceza ile korkutmak, yıldırmak, gözdağı vermektir. Bir şeyi yapması veya yapmaması gereken kişiyi buna uymadığı takdirde cezalandırılacağını hatırlatmaktır.


İnsanları “telkin” veya “tahrik” etmek zahmetli bir iştir. Halbuki “tehdit” etmek kolaydır. Çoğu insan kolay yolu tercih eder. Tehditle iş yaptıranların sayısı bu nedenle çok fazladır. Siz onlardan olmayın. Siz “telkin” ve “tahrik” ile insanları ikna ederek, inandırarak iş yapma yöntemini kullanın.


“Telkin” etmeyi becerebiliyorsanız iş yaptırmayı da becerebilirsiniz. “Telkin”,  bir duyguyu, bir düşünceyi aşılamak, bilinç dışı bir sürecin aracılığıyla, kişinin ruhsal veya fizyolojik alanıyla ilgili bir düşüncenin, bir işin gerçekleştirilmesini sağlamak demektir.


Yöneticilerin çoğu yanlarında çalışanlara emir vererek iş yaptırmayı kolay olduğu için tercih ederler. Halbuki bir işi inanmadan yapanlar çabuk pes ederler. Bir işi inanmadan yapanlar karşılaşacakları en ufak bir sorunda bocalarlar. Ya iş doğru dürüst yapılamaz ya da başarısız olunur. Sonunda yönetici zarar görür. 


Akıllı yöneticiler birlikte çalıştıkları ekibi önce motive ederler. İyi yöneticiler birlikte oldukları ekip arkadaşlarının önce güvenini ve saygısını kazanmaya çalışırlar. 


İyi yöneticiler varmak istedikleri hedefleri çalışanlarıyla birlikte belirlerler. Onlara hedefi anlatırlar ve hedefe birlikte ulaşabileceklerine inandırırlar. “Telkin” ile hedefe birlikte kilitlenmesini becerebilirler. 


“Tahrik” etmeyi becerebiliyorsanız iş yaptırmayı da becerebilirsiniz. 


“Tahrik”, bir kimsede bir isteği, bir duyguyu uyandırmak, artırmak, bir kimseyi bir iş yapması için harekete geçirmek, kışkırtmak veya bir kişiyi yola çıkartmak, hareket ettirmek, kımıldatmak demektir.


Liderler birlikte oldukları takımı harekete geçirmekte becerikli kişilerdir. Liderlerin en önemli sıkıntılarından birisi birlikte çalıştıkları personeli kımıldatamamak, yerlerinden kaldırıp iş yaptırtamamak ve bir hedefe doğru koşturtamamaktır.

İnsanları harekete geçirip bir işi yaptırabilmek için onları baştan çıkartmanız gerekir.

Baştan çıkartmak için bazen maddiyatı, bazen de manevi duyguları kullanırsınız. Bazen para ile iş yaptırırsınız. Bazen de sadece bir rica, bir istek, bir inanç ile insanları kışkırtabilirsiniz.   


Her kişiyi tahrik etmek aynı yöntemle olamaz. Her insanın hamuru ayrıdır. Her hamuru değişik şekilde yoğurarak kıvama getirebilirsiniz. Hatta bazen bu iş daha da zor ve karışık olur. Aynı kişi değişik dönemlerde farklı şekilde ve farklı şeyler ile motive olur. 


İyi liderler, birlikte çalıştıkları personeli tahrik edecek yöntemleri her seferinde bulup uygulayabilen liderlerdir. Bazen bir işi bitirdikten sonra personeliniz ile birlikte yenecek bir akşam yemeği “tahrik” için yeterli olabilir. Bazen de yıllık satış hedefini tutturduğunuz takdirde müdür yardımcınızı müdürlüğe terfi ettirme sözü vermek başarılı bir “tahrik” olabilir.   


Alemetifarika reklam ajansı kurucusu Serdar Erener bir sohbetimiz sırasında bana “Bülent Bey, biz reklamcılar, bir ürünü tüketiciye beğendirmek için ya “tahrik” ya da “telkin” silahını kullanıyoruz. Halbuki bir kişiye bir şeyi yaptırmanın en kolay ve etkili yolu onu tehdit etmektir. Biz reklamcılar tehdit silahını çok sık kullanamıyoruz. Kullanırken çok dikkatli olmamız gerekiyor” dedi.


İnsanlara bir şeyi yaptırmak için en etkili yöntemin “tehdit” olması çok ilginç ve düşündürücü. Benim bundan anladığım, insanlara bir işi yaptırmak için kullanacağınız en etkili yöntem onları korkutmak.


Bir düşünün bakalım. Siz “tehdit” yöntemini daha önce hiç kullanmadınız mı?

“Yemeğini bitirmezsen, sana dondurma almam”

“Dersini çalışmazsan, sinemaya gidemezsin”

“Proje ödevini Pazartesi günü getirmeyenlere sıfır vereceğim”

“Bütçe hedeflerini tutturmayanlara bu yıl maaş artışı yapılmayacak”

“Bu yıl pazar payımızı %20 arttıramazsak pazarlama ekibine ikramiye verilmeyecek”

 

Daha yüzlerce örnek aklınıza gelmiştir. Korkutarak ve tehdit ederek iş yaptırmak hepimizin sıkça kullandığı bir yöntem. Tahrik ederek, telkin ederek, ikna ederek, inandırarak, ter döküp, uğraşarak iş yaptırmak yerine kolay yolu seçiyoruz çoğumuz, çoğu zaman. Sonuç ne oluyor? Tabi ki kötü oluyor. 


Belki kısa vadede istediğimiz işleri yaptırıyoruz. Beklentilerimize ulaşıyoruz. Ancak tehditle, korkuyla iş yapan insanlarda liderlik vasıfları gelişmiyor. Sevmeden, düşünmeden, yaratmadan, sorgulamadan iş yapan robot insanlar yaratıyoruz çevremizde. Bu insanlar da bir gün gelip güç sahibi olduklarında yıllar boyu öğrendikleri aynı metodu kullanmaya başlıyorlar. Tehdit ve korkutmak.Halbuki Türkiye’nin genç liderlere ihtiyacı var. Her alanda her konuda genç liderler yetiştirmeliyiz. Genç liderleri “tehdit” ve “korku” ile yetiştiremeyiz. Genç liderleri “telkin” ve “tahrik” ile harekete geçirmeliyiz. 


“Tehdit Silahınızı” bundan sonra arka cebinizde saklayın. Çok zor durumda kalmadıkça da kullanmayın. “Tahrik Silahınızı sol elinize, “Telkin Silahınızı” da sağ elinize alıp düşün yollara. Bakalım hayatınızda neler değişecek…