Sosyal Hizmetler Başkanı, Genelkurmay Başkanlığı (1990-2000)

        Süreyya Üzmez, İstanbul, Kıbrıs ve Siirt’teki kıta görevleri sonrasında özel istekle Genelkurmay Sosyal Hizmetler Başkanlığı’na atandı. Dokuz yıl boyunca 3 bin personelin yeme-içme servisinden sorumlu oldu. Görev süresi boyunca Genelkurmay Başkanlığı’nın mutfağını ve menüsünü evrensel standartlarda geliştirdi, protokol yemekleri düzenledi.

        1996 yılında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da Türk Mutfağı temalı bir restoran açtı.

        1997 yılında Genelkurmay Başkanlığı’nda ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Jan Lodal ağırlandı. Üzmez, Bakan Yardımcısı için Karadeniz levreği hazırladı. Ardından Pentagon’a resmi bir davet ile çağırıldı.

        1998 yılında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ve Kültür Bakanlığı ile Türkiye’nin tanıtımı için Belçika’da bulundu. Cumhuriyet’in 75. yılı kutlamaları için 75 çeşit yemek yaptı.

İşletme Sahibi, Trilye Restoran (2002 –

        Genelkurmay Başkanlığı’ndan Kıdemli Binbaşı olarak emekli olduktan sonra 2002 yılında Ankara’da diplomasi, iş, medya, üniversite, bürokrasi, siyaset ve gurme dünyasının ikinci adres haline getirdiği Trilye Restoran’ı açtı.

        Trilye Restoran’ın bir deniz ürünleri restoranı olarak kısa sürede ülkemizde ve dünyada ilgi görmesi üzerine, bilgi ve deneyimini yazıları ve yayınlarıyla da toplumla paylaşmaya yöneldi. Bu doğrultuda 11 yıldır üç aylık turizm, gusto ve lezzet dergisi Trilye’yi yayınlamaktadır. 2005 – 2012 yılları arasında Sabah gazetesinin Ankara ve Güney baskılarında haftada iki gün “İkinci Adres” köşesinde yazılar kaleme aldı. 2012 Ekimi’nden bu yana ise yazılarını Milliyet Caddeekinde “Lezzetin Rotası” köşesinde ve Milliyet Ankara’da “Kaptan Gusto” köşesinde sürdürmektedir.

Üzmez, 2009 yılında ilk kitabı olan Trilye’nin Balık Sevdası adlı kitabı balık severlerin beğenisine sundu. Balıkları, deniz ürünlerini tanıtmak, sevdirmek ve çocukluktan itibaren insan yaşamındaki önemini vurgulamak için kaleme alınan kitaba, restorana gelen yabancı konukların da ilgisi yoğun oldu. Bu talebi karşılamak için 2014 yılında Trilye’s Passion For Fish adı ile İngilizce çevirisi de basıldı. 2013 yılında ise ikinci kitabı Trilye’nin Meze Yolculuğu’nu yayınladı. Geleneksel ve inovasyon mezeleri konusunda geniş bilgiler yer alan kitap, Gourmand World Cookbook Awards (Dünya Yemek Kitapları) yarışmasında Türkiye’nin “En İyi Chef-Book” kazananı oldu. 2017 yılında Milliyet Ankara köşesinden derlediği başarı hikayelerini Trilye’nin Oltasına Takılanlar adı altında kitap haline getirdi.

2011-2012 yayın döneminde TRT HD’de “Balık Ankara’da Yenir” adlı programı hazırlayıp sundu. 2013 – 2014 yayın döneminde TRT Türk’te “Dünyanın Türk Şefleri” adlı programı hazırlayıp sundu. 2016 yılından itibaren her Pazar günü FOX TV’de yayınlanan “Merve Yıldırım ile Benden Söylemesi” programında haftalık balık raporu ve lezzetli tarifler paylaşmaktadır.

Süreyya Üzmez, ülke ve dünya çapında birçok ödüle layık görüldü. Gazete Ankara tarafından “Yılın İşadamı” ödülü, Ekosanayi tarafından “Yılın Başarılı İş İnsanları” Ödülü, TÜSİAV tarafından “Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü”, Ankara Tandoğan Rotary Kulübü tarafından “Meslek Hizmet Ödülü” gibi pek çok ödül aldı. Ankara İl Turizm Müdürlüğü tarafından çok kez “Turizme Katkı Ödülü” aldı. 2014 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Prestij Ödülleri töreninde “Mutfak Sanatında En İyi Yazar” ödülünü aldı. Trilye Restoran, Madrid’teki Global Trade Leaders Club tarafından 2014 yılı “Uluslararası Otel & Restoran Kalite Ödülü”nün sahibi oldu. Merkezi Londra’da bulunan Summit of Leaders kuruluşu tarafından “En İyi İşletme” ödülüne layık görüldü. Uluslararası Sokrat Komitesi tarafından belirlenen listede Türkiye’den sadece Trilye Restoran’a ödül verildi. Ziyaretçilerin mükemmel seyahat planlamalarını ve geçirmelerini sağlayan, dünyanın en büyük seyahat sitesi olan Tripadvisor tarafından 2012 yılından itibaren her yıl “Mükemmeliyet Sertifikası” aldı. Dünyadaki seçkin gezi bilgilendirme internet sitelerinden lianorg.com adresinde yapılan oylama sonucu 2014, 2015 ve 2016 yıllarında “En Çok Tercih Edilen Restoranları” listesinde Trilye Restoran da yer aldı.

Süreyya Üzmez Türkiye Mutfak Profesyonelleri Derneği, Chaine des Rotisseurs ve TÜRYAK üyesidir.

Sonuç Bulunamadı

İstediğiniz sayfa bulunamadı. Aramanızı daraltmayı deneyin veya mesajın üzerindeki gezintiyi kullanın.