Yunanistan’ın 5. Büyük adası olan Sakız Adası (Chios) diğer adalar gibi turistik deniz- kum- güneş kimliğinin yanı sıra Ortaçağ kentlerini gezmeyi sevenlere sunduğu seçeneklerle dikkat çekicidir. Santorini ve Mykonos’daki gibi mavi – beyaz Yunan adası imajının aksine Sakız Adası geometrik desenlerle bezenmiş sarı taş binalarıyla yepyeni bir ada kavramıyla tanışmanızı sağlar…

Adından da anlaşılacağı gibi sakız ağaçları ile ünlü ada aynı zamanda deniz ticareti ile de göze batmaktadır. Oldukça eski bir tarihe sahip adada Ceneviz-Bizans-Osmanlı etkilerini görmek mümkündür. Yaklaşık 300 yıl Osmanlı egemenliğinde kalmış adanın en önemli özelliği damla sakızı üretiminin merkezi olmasıdır. Bunun yanı sıra turizm, balıkçılık ve deniz ticareti de göze çarpmaktadır adada…

Çeşme Limanı’ndan feribotla geçilen Sakız Adası’nı gezmek için araç ve motor kiralamak iyi bir fikirdir. Adanın keyfini çıkarmak için tipik dar köy yollarında ya da orman yollarında yolculuk yaparak ıssız bakir koylarda denize girmek paha biçilmezdir. Araç kiralama ve konaklama için birçok seçeneğin bulunduğu Sakız Adası’nda sakin ve keyifle taze deniz ürünlerinin tadını çıkararak tatil yapmak mümkündür.

Sakız Adası’nda, özellikle adanın güneyinde, sakız üretiminin yapıldığı köyler çok iyi korunmuştur. Ortaçağdan kalma bu köylerin en güzel tarafı da, henüz tamamen turistik olmamalarıdır. İnsanlar hala yüzlerce yıllık evlerde yaşayıp kültürlerini çok iyi korumaktadırlar. Klasik Yunan kültürünü hissedebilir, aynı zamanda insanların güler yüzünde, misafirperverliğinde bizden, Anadolu’dan bir şeyler de bulabilirsiniz.

Sakız Adası’nın en iyi korunmuş köylerinden birisi olan Mesta ’da 12. yüzyıldan kalma yapılar görülmeye değerdir. Korsan saldırılarından korunması amacıyla kale gibi korunaklı şekilde inşa edilen köy daracık sokakları, kemerli yapılarıyla labirenti andırmaktadır. Eski zamanların huzurunu bulacağınız Mesta’da köy meydanında dondurma yemeli, köy bakkalından adaya özgü sakızlı ürünleri almayı ihmal etmemelisiniz. Sakız merkezdeki turistik marketlerden alışveriş yapmak yerine köylerdeki yerel dükkânlar tercih edilebilir. Yine de adanın merkezinde bulunan ünlü Reçelci Rena’ya da uğrayıp onlarca çeşit reçele göz gezdirebilir, adaya özgü ürünlere bakabilirsiniz.

Sakız üretiminin en yoğun olduğu diğer köy ise Pirgi’dir. Dış cephelerinin geometrik şekillerdeki mozaiklerle süslenmiş iki katlı evlerin dikkat çektiği köy dar sokaklarıyla ve Ortaçağ havasıyla oldukça şirindir. Meydandaki kafelerde sakızlı gazoz içerek, güler yüzü ve tek tük Türkçesiyle dikkat çeken sıcak insanlarla sohbet etmek gayet keyiflidir. Olimpi, Kambos ve Volissos’da vaktiniz varsa görülmeye değer köylerdendir.

Diğer taraftan adada çok güzel ama pek bilinmeyen plajlar da vardır. Olimpi köyünün yakınlarında, tam bir saklı cennet olan Ayia Dinami plajı küçük aşları olan kumlu ve şirin bir plajdır. Çevresinde herhangi bir mekân bulunmayan plajda denize girmek unutulmayacak deneyimlerdendir. Mavra Valia, Vroulidia, Apothika plajları da deniz için diğer seçeneklerdendir. Adanın en tercih edilen plajlarından biri de merkeze 6 km uzaklıkta bulunan ve Çeşme’ye bakan Karfas’ tır. Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği Karfas’ta şezlong ve şemsiye mevcuttur. Arka tarafta bulunan kafe ve tavernalardan da yiyecek-içecek siparişi verebilirsiniz.

Bir adada olmanın en güzel tarafı taze deniz ürünlerinin bol olmasıdır. Sakız Adası bu açıdan da gayet zengindir. Sahildeki tavernalar lezzetli ve ucuz yemek için harika seçeneklerdir. Adada mezelerden, Yunan salatasından, balıklardan oluşan menüden istediğiniz kadar yiyebilir buna rağmen çok da para ödemezsiniz. Ayrıca adaya has bir peynir olan Mastelo’yu da mutlaka denemelisiniz. Mastelo Hellim peyniri gibi pişirilerek sunulmaktadır. Balık ve mezelerin yanına bizdeki rakının kardeşi olan Uzo içilebilir. Ya da adanın kendine has birası Chios Fresh Beer’ da tercih edilebilir. Hızlı bir şeyler atıştırmak isteyenler için ise Yunan dürümü Gyros harika bir seçimdir.

Ege’nin karşı kıyısında bizden, sıcak, samimi ve ucuz bir yerde güzel vakit geçirmek isterseniz Sakız Adası en güzel seçeneklerdendir…

383 766 284