Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)    2018 yılında  satılık daire arama oranının   2017 yılına göre değerlendirildiğinde  % 9 azaldığı,toplam satışların da  bir önceki yılın aynı dönemine göre % 5,4 azalarak 95.953 adet oldu. İkinci eldeki % 7,1’lik düşüş oranının  sıfır konuttaki düşüşü ikiye katlamasının yanı sıra ipotekli satışlar % 27,8 ile 2016’dan bu yana en yüksek düşüş oranını gördü.

Bu düşüşte   mevsimsel faktörlerin yanı sıra, 2017 ile bu yılın dönemsel dinamikleri arasındaki en belirgin fark ise Şubat ayında yaşandı. Geçen yıl Şubat ayında ağırlıklı olarak sıfır konutta ilk kez 240 ay vadeli kampanyalar başlamış,faizler aylık % 0,75’e kadar inmişti. İkinci el konutta fiyat avantajı öne çıksa da veriler, çok uygun vade ve faiz oranları gündeme geldiğinde alıcıların uygun taksitlerle sıfır konuta yönelme eğilimini ortaya çıkartmakta.

Araştırmalar  satılık daire arama oranında da  geçen yıla göre % 9 azaldığı,  konut satışlarının  da bir önceki yıla göre  % 5,4 oranında düşüş ile   95.953 e gerilediğini gösterdi.

İpotekli konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre % 27,8 oranında düşerek % 29,1 pay ile 27.916 oldu.Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre % 3,3 azalarak 43.713’e (payı % 45,6), ikinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,1 azalarak 52.240’a gerilediği görüldü. (payı 54,4).

Bu yıl   vergi teşviklerinin kalkmasıyla birlikte sektör yüksek faiz ve mevsimsellik etkisini daha belirgin bir farkla yaşamakta.. 2017 yılında  ise   Emlak Konut GYO, KONUTDER ve GYODER işbirliğiyle sektörde ilk kez ‘240 ay vadeli’ konut kampanyalarıyla konut kredisi faizinin kamu bankaları önderliğinde aylık % 0.75-0.85 bandına kadar düştüğü çok farklı bir dönem yaşanmıştı.Devletin KDV’ye indirim teşviği de verdiği o dönemde   satılık daire arama oranı   rekor seviyede yükselmişti.

Bu yıla baktığımızda görülüyor ki  ikinci eldeki % 7,1’lik düşüş oranı, sıfır konuttaki düşüşü ikiye katlamasıyla dikkat çekmekte.İpotekli satışlar  ise   % 27,8 ile 2016’dan bu yana en yüksek düşüş oranını gördü. Bu veriler, ikinci el konutta fiyat avantajı öne çıksa da, çok uygun vade ve faiz oranları gündeme geldiğinde alıcıların sıfır konuta yönelme eğilimini yansıtıyor. Diğer yandan fiyat ortalaması   önemli bir kriter. Ancak  çok uygun imkânlar yaratıldığında ‘aylık taksitlerin’ düşük olması   alıcılara kolaylık yaratırken  sıfır konuta olan ilgi   de artış gösteriyor.    

Ekonomideki belirsizlik, yüksek faiz ortamı, inşaat maliyetlerinin yükselmesi, artış oranı enflasyonun altında da olsa orta gelirli için yüksek seyreden fiyatlar, satışlarda kısmi bir durgunluğu  ortaya çıkartmakta.Ancak, bugün genç ve artan nüfus, kentsel dönüşümden kaynaklanan yenilenme, inşaatın ekonominin büyümesindeki önemi, sektörün uzun süreli bir duraklamaya girmesini engeller.Sektör, dönemsel durgunluk sona erdiğinde, Mart ve bahar döneminde satışların canlanmaya başlamasını bekliyor..

 

383 766 284