Firmaların gelişip büyümesi için  üretimin yanı sıra pazarlanıp satış stratejisi de oluşturmalı.Ancak bilinen pazarlama teknikleri de  hızla gelişen teknoloji  göz önüne alınarak   çağa ayak uydurarak   güncellenmelidir.Tıpkı son günlerin trendi olan” sosyal medya”  kazanımı gibi. Çünkü  sosyal medya; insanlara daha  fazla ve kolay ulaşılabilirliği, daha pratik olmayı  kazandırdı. Bu gelişme sayesinde ürünün pazarlama ve markalaşma sürecinde de  başarı sağlandı. Bu nedenle yeni kuralları takip etmek, öğrenmek ve bakış açılarını değiştirerek yeniliklerden yaralanmak oldukça önemli.

İnternet ile birlikte bilgisayarın, iPad’in veya herhangi bir akıllı telefonun girmediği ev ve iş yeri neredeyse kalmadı… Markalaşmak; akılda kalıcılığı arttırmak, marka ile ilgili her yeni bilgiye, habere ve ürüne anında ve zahmetsiz bir şekilde ulaşmayı gerektirir.   İyi bir “marka” olmak için  müşteri memnuniyet kriterlerini gözden geçirip müşteri ilişkileri yönetiminde sosyal medyanın etkisinin farkında olmak  önemlidir. Marka yaratmak için satış ile pazarlama birbirinden ayrılmaz parçalar olup  müşteri memnuniyeti, beklentileri ve kriterleri de  çok önemlidir.  İyi bir tanıtım ve pazarlama yaparken müşteri memnuniyetinin    değiştiğini de unutmamak ve müşteri memnuniyeti   kriterlerini iyi bilmek gerekir.

 

MÜŞTERİ MEMNUNİYET KRİTERLERİ

BİLİNİRLİĞİN ARTMASI

Tanınır ve bilinir  olmak Markalaşmanın önemli noktalarındandır.. Bu noktada ürün  pazarlamasının   çok iyi yapılması gerekir. Hele ki  aynı içerikli ürünü başka firmalar da çıkarıyorsa onlardan farklı olduğunuzun iyice anlatılması gerekir. Bunun için de  medyanın her bölümü önemli argümanlardır. Son yıllarda hızla hayatımıza giren sosyal medya  ile günde binlerce fotoğraf ve   video paylaşımı da bilinirliğin artmasında önemli bir rol oynamaktadır.

  MÜŞTERİ İLE BAĞ KURMAK

Facebook, twitter, pinterest gibi sosyal ağ sitelerinde olmak  markalaşmaktaki önemli ortamlardır.   Eskiden  bir ürün ile ilgili yaşadığınız sıkıntıları paylaşabilmek için muhatap bulmakta zorlanılır, çözümü ise  günler, belki aylar sürerdi. Yeni düzende bu süreç daha hızlı işliyor, çünkü her markanın bir diğerinin önüne geçmesi artık an meselesi. Her yeni bilgiyi, her yeniliği anında kullanıcısıyla paylaşan markalar, sosyal medya sayesinde müşterilerinin her sorununa veya derdine çözüm sağlamak için neredeyse birbirleriyle yarışır hale geldi.

 MARKAYI YÖNETİP FARKLILAŞMAK

Markalaşmalar bir zamanlar  daha kolaydı. Çünkü   sosyal medya yoktu ve medyaya ulaşmak da o kadar kolay değildi. Şimdi yapılan alışveriş ile ilgili hem fikir sahibi olabiliyor hem de satın alınacak bir marka ile ilgili deneyimleri sosyal medyadan takip edebiliyorsunuz. Markayı daha önce kullanmış olan kişilere ulaşıp fikir alış verişi yapabiliyorsunuz. Sonuç olarak sosyal medyanın, müşterinin karar verme aşamasında, markanın tercih edilmesinde ve satışının gerçekleştirilmesinde önemli bir rol  oynadığı görülmektedir.

 BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN:

Yapılan araştırmalar sonucunda da   web sitesi olmasına rağmen sosyal medyada var olmayan hiçbir markanın   uzun soluklu olmadığı görülmektedir. Aynı zamanda  telefonlara ve mail kutularına gönderilen  elektronik posta bombardımanının    artık hiçbir işe yaramadığı hatta  müşterilerin markadan soğumasına da neden olduğu fark edilmiş durumdadır Uzunca bir zamandır cep telefonları ve mail ortamına gelen mesajlar  neredeyse okunmadan  siliniyor.   Pazarlamada bakış açısını çağa göre uyarlayıp  sosyal mecrayı kullananlar   ise  müşterileriyle bağını koparmamak adına çeşitli organizasyonlar ve yarışmalar düzenleyerek ilgiyi üzerlerinde tutmayı başarabiliyorlar.  Bu şekilde de marka ve müşteri  arasındaki iletişimi güçlendirip markanın müşteriden çok miktarda geri bildirim almasını sağlamaktadır. Hatta çoğu marka bu şekilde ürünleri için müşteri aramak yerine müşterilerin isteklerine uygun ürünler üreterek en yeni pazarlama tekniklerine uyum sağlıyor.

MÜŞTERİNİN BEKLENTİLERİ

  • Artık müşteri bilinçli ve ne istediğini biliy Ancak eskisi gibi sabırlı değil. Bu nedenle zamanında ve çabuk ürün teslimi,  çabuk ve mantıklı sorun çözümü  istiyor.  Eskiden  markanın anlatımlarına ikna olurdu, şimdi ise her şeyi öğrenme ve araştırma kolaylığı olduğu için akıllı çözümler beklemektedir.
  • Sorunlarda kişisel çözüm ve sonuçlar gerekiyor. Standart paketler ve hayır cevapları artık  itici olmanın yanı sıra kabul de görmüyor.
  • Eskiden tüketici  aldığı ürünü yıllarca kullanırdı. Şimdi ise daha sık ürün değişimi yapılı Yenilikler ve  trendler  daha sıkı takip edilip yaşamda kolaylık sağlayan teknolojik gelişim  çok hızlı kabul ediliyor. Bu nedenle markaların  da kendilerini süratle geliştirmesi gerekiyor.
  • Sonuç olarak, sosyal medya üzerinden sağlıklı iletişime geçerek pazarlamaya olan bakış açısını değiştirip  yenilikleri ve son  trendleri takip ederken  müşterilerin ne istediğini de  tam olarak anlamak gerekir.
383 766 284