Son günlerde birikimlerini yurt dışında değerlendirmek isteyen bazı  Türk gayrimenkul   yatırımcıları,  tercihlerini Kaliforniya yönünde kullanmaktalar. Kaliforniya’nın  dünyanın en büyük 6. ekonomisi konumunda bulunması, dengeli ekonomik yapısı, yüksek kira getirileri ve değer artış potansiyeli bu ülkeyi tercih etmelerinin önemli nedenleri arasında.

Genellikle apartman dairesi alıp kiraya veren yatırımcılar,   Multi-Unit denilen daha çok 4 ya da 6 daireden oluşan apartman tipi yapıları tercih etmekteler. 8 ila 20 yıl arasında değişen bu konutlar kısa sürede yatırım bedelini   çıkartırken, bölgesine göre değişen yıllık ortalama yüzde 5 kâr getirisine sahip. Türkiye de ise  bir dairenin yatırım maliyetini çıkarma süresinin  yaklaşık 30 yıl.           

BİRLEŞİP ŞİRKET KURUYORLAR

Bu bağlamda  Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen Türk gayrimenkul   yatırımcıları,  kendileri gibi Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen  yatırımcılarla birleşip şirket kuruyorlar. Daha sonra da  kurdukları limited şirket üzerinden bu alımlarını gerçekleştiriyorlar.

  Diğer taraftan ortak olarak yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, kurdukları limited şirket aracılığıyla yerel bir Amerikan bankasından emlak kredisi kullanarak bazen de tüm ödemeyi nakit yaparak gayrimenkul satın alabilmekteler. Amerikan finans kuruluşları yabancı yatırımcılardan ortalama satış bedelinin yüzde 45 – yüzde 50’si kadar peşinat talep edebilmekte. Bu oran yatırımcıya, konut tipine ve finans kuruluşuna göre değişiklik gösterebiliyor. 

Multi-Unit apartmanlarının fiyatları bölgesine ve binanın durumuna göre 1,5 milyon dolar ile 2 milyon dolar civarında seyrediyor. Bu tarz konutları almak isteyen yatırımcılara gayrimenkul danışmanlığı hizmeti  veren uzmanlar, yatırımcılara özellikle üniversitelere, iş merkezlerine ve turistik bölgelere yakın yerleri tercih etmelerini tavsiye ediyor.

MÜLKİYET YÖNETİMİ ŞİRKETLERİ

Uzaktan takip etmenin zorluğunu ise Property Managament-Mülkiyet Yönetimi şirketleri çözmekte-Mülkiyet Yönetimi şirketleri.yatırımcının; “kira bedelini nasıl takip edeceğim, tadilatta nasıl ilgileneceğim” gibi      kuşku ve korkularını ortadan kaldırmakta. Mülkiyet Yönetimi şirketleri  Kaliforniya’dan uzakta yaşayan yatırımcıların dairelerinin  kiralarının toplanması, tamirat işlemlerinin yönetimi, genel bakımların düzenli yapılmasının sağlanması hizmetlerini üstlenerek  yatırımcıların işini kolaylaştırıyor.

 

 

383 766 284