GENÇ OLMAM OLUMLU OLUYOR DİNAMİK BULUYORLAR

Yüksek mimar olan Buse Daştan, çalışma hayatına İtalya’da üniversite üçüncü sınıfta okurken başlamış. İşine aşık olan Taştan, bu serüvene iki yılda İstanbul’un tanınmış mimari ofislerinde çalışarak devam etmiş. “Her mimarın kendine özgü çizgisi vardır bunu da projelerinize yansıtırsınız ve o sadece size ait olur. Bu duygu ile kendi işimin patronu olursam, kendi çizgimi en iyi şekilde projeler- ime aktarabileceğimi biliyordum. Hedeflerim doğrultusunda ilerlerken, sanayici ailenin kızı olmanın verdiği özgüven ve cesaretle 2015 yılının ilk çeyreğinde kendi adım ile İstanbul da Buse Dastan Architects‘i kurdum ve bu yolda yürümeye devam etmekteyim.” diyor. Taştan ile sektörü ve başarı hikayesini konuştuk.Genç girişimci olarak başarı grafiğiniz yüksek bu süreci anlatımısınız?Tabi ki hiç de kolay olmadı. Herkes gibi bende bu sureci merdiven basamaklarına benzetiyorum. ”Bir dil bir insan” söylemi vardır meslek hayatımda. Yabancı dillerimin artıları bana itici güç oldu. Bu nedenle proje sahipleri yani müşterilerimin çoğunluğu yabancılardan oluştu. Farklı kültür ve farklı bakış açısının bir araya gelmesi, international ekip-ofis kurmama yön verdi. Annem her zaman “ticarette çalışmak tamam ama kısmete de inanmak lazım” der. Buna inanıyorum. Çok çalışıyorum ama kısmetinde arkamda olduğunu unutmuyorum.
Genç ve başarılı bir mimarsınız sizce iyi bir mimarın yol haritası ne olmalıdır?Mimarlık çok güzel bir meslek dalıdır. Ancak aynı zamanda da zor bir meslektir de. Bir mimarın başarıyı yakalayabilmesi için; önce işini sevmesi, sonra da iyi bir gözlemci olması gerekir. Öyle ki Türk kültürünün sanata ve sanatçıya bakış açısı; Doğu ve Batı kültürlerindeki kavramlar ışığında değişmektedir. Bu bağlamda mimaride batıya yakın bölgede yapılacak olan mimari ile doğu kültürüne yakın bir bölgede yapılacak mimari yapımında bu gerçekler dikkate alınmalıdır. Önemli olan;  bu ayrımı doğru etüt edebilmek. Dolayısıyla zarafete önem Osmanlının zarafet örneği yapmış olduğu mimarilerle bütünleşen bölgelerde, zarafetten uzak çalışmalar yapılması o bölgenin yapısına uymayacaktır. Özetlersek mimarlık yaratıcılık gerektiren bir mücadeledir.
Sektörün zorluklarında genç girişimci olmanız olumsuzluk yaratıyor mu?Aksine genç olmam daha olumlu oluyor,  dinamik buluyorlar. Müşterilerim ile ilk karşılaştığımda şaşırıyorlar. Bu kadar başarılı projelerin sahibinin yaşlı olmasını beklerken genç bir mimar ile karşılaşmaları onlara heyecanı ve güveni bir arada yaşatıyor.Mimarlık sektöründe genç olmam değil de tasarlanan konsepti,  projenin sahibi yaşatmayı beceremeyecekse problem orada çıkıyor.Buse Dastan Architects’in uluslararası platformda yerini alması. Bundan dolayı da İstanbul merkezli tasarım ofisimiz, önce Ankara’da sonrasında ise 2019’un son çeyreğinde İtalya’nın Torino şehriyle şube sayısını 2 ye çıkarttım. Bu atılımdan, beklediğimden çok daha güzel dönüşler aldım. Buda ileriye dönük beni heyecanlandırıyor.

383 766 284